Aktualności

Aleja Małp w Ćmielowie 

poniedziałek 7 maja 2018 roku

Na dziedzińcu Fabryki Porcelany AS Ćmielów pojawiły się rzeźby z brązu. Umieszczone na betonowych postumentach głowy małp, opatrzone flagami konkretnych Państw europejskich nawiązują do kolekcji malowideł na porcelanie zatytułowanej „Piękne Małpy Europy”, której autorem jest Adam Spała – właściciel manufaktury AS Ćmielów. Tak jak w przypadku obrazów mogą Państwo zobaczyć 47 małpich głów.

Rzeźby są autorstwa właściciela Fabryki Porcelany AS Adama Spały. Wykonania małp z brązu podjął się Michał Szybalski w Odlewni Artystycznej Brązy Polskie w Krakowie. Sam autor o kolekcji mówi, że jest ona przestrogą dla ludzkości, by uchronić naszą cywilizację przed zagładą. Jeżeli świat, a w szczególności rodzinna Europa nie będą współpracować, a koncentrować się jedynie na własnych korzyściach, to kruchy nasz los. Utracenie empatii może niebezpiecznie zbliżyć ludzi do poziomu zwierząt.

W niedługim czasie, na każdym z betonowych postumentów, zostanie zamieszczony specjalny elektroniczny czytnik. Po dostawieniu do niego smartfona każdy będzie mógł przeczytać informacje dotyczące danej małpy.

Już podczas projektowania obrazów „Piękne Małpy Europy” ogromnym wyzwaniem i jednocześnie dyplomatycznym problemem okazało się przedstawienie małpy Watykańskiej. Adam Spała wybrnął z tego delikatnego problemu w bardzo wdzięczny sposób. Jak? Muszą się Państwo sami przekonać odwiedzając Żywe Muzeum Porcelany w Ćmielowie. Możemy tylko dodać, że przekaz ten jest najlepiej rozumiany przez Polaków.

Jak mówi autor, aby kolekcja nie była tak poważna, wśród małp została ustawiona także rzeźba jego głowy, z dopiskiem „Z kogo się śmiejecie?”.

Warto dodać, że każdą małpią rzeźbę można zakupić po uprzednio wynegocjowanej cenie.

Porcelanowe obrazy z wizerunkami małp nadal są prezentowane w jednej z sal Galerii sztuki współczesnej van Rij na 2 piętrze fabryki. Zapraszamy do oglądania :-)

Porcelanowe Mistrzostwa Europy w Szachach!

piątek 09 marzec 2018

Fabryka Porcelany AS Ćmielów nie boi się realizacji nietypowych wyzwań. Tym razem podjęła się wykonania porcelanowych medali na Mistrzostwa Europy w Szachach, które odbędą się w Krakowie w dniach 26 czerwca – 9 lipca 2018 roku.

Wykonanie tego projektu, rozpoczęto od opracowania modelu, który stworzył Jerzy Dobrzański. Awers medalu został wykonany w dwóch poziomach, natomiast rewers jest płaską płaszczyzną. Gipsowy model posłużył do przygotowania form, z których odlewano porcelanowe krążki.  Wykonanie takich medali jest dość trudne, ponieważ masa porcelanowa podczas wypału w wysokich temperaturach (do 1410 ˚C) pęka lub deformuje się. I tak było również w przypadku porcelanowych medali.

Z okazji szachowych mistrzostw Europy zostały opracowane specjalne grafiki. Przód medalu malowany jest ręcznie odpowiedna: 24 karatowym złotem, płynną platyną lub brązem. Natomiast na odwrocie znajduje się grafika z logo turnieju wpisanym w koło.

Każdy z medali oprawiony jest w specjalne obręcze odlane z brązu. Realizacji podjęła się firma jubilerska, która dopasowała je do kształtu porcelanowych płytek. Obręcze są pozłacane, posrebrzane lub brązowe. Posiadają też specjalną zawieszkę na wstążkę.

Każdy medal, posiada również dedykowany certyfikat autentyczności, w którym znajdują się informacje o ręcznej produkcji i zdobieniu, o autorze i roku zaprojektowania. Do wszystkich krążków przygotowane są również dedykowane opakowania.

Teraz medale czekają tylko na rozstrzygnięcie turnieju aby zawisnąć na piersiach mistrzów szachowych latem 2018 roku w Krakowie.

 

Wystawa "Porcelánové sochy. AS Ćmielów / Lubomir Tomaszewski"

wtorek 16 styczeń 2018

Wystawa: Porcelánové sochy. AS Ćmielów / Lubomir Tomaszewski

Miejsce wystawy: Instytut Polski w Bratysławie

Kurator wystawy: Katarzyna Rij

Czas trwania: 23 stycznia – 9 marca 2018 roku

 

Celem wystawy  pt.: „Porcelánové sochy” (tłum. Porcelanowe rzeźby) jest zaprezentowanie unikatowej w skali światowej  stylistyki polskiej manufaktury AS Ćmielów oraz jej najlepszego projektanta - artysty, rzeźbiarza Lubomira Tomaszewskiego. Porcelanowe wzornictwo wyróżniają najlepsze projekty tworzone przez wiele pokoleń artystów, twórców i ludzi z ogromną pasją. Z biegiem lat, po wielu upadkach i wzlotach, jest ono kontynuowane przez Fabrykę Porcelany AS Ćmielów Adama Spały – 13. właściciela fabryki i święci triumfy na salonach świata.

Na wystawie zostaną zaprezentowane zarówno projekty z lat 60. XX wieku jak również te zaprojektowane po czasie transformacji własnościowej. Ma to pokazać odbiorcom, że styl i linia charakterystyczna dla dawnej fabryki Świt Ćmielów jest wciąż kontynuowana. Fabryka AS Ćmielów nie zamyka się jednak stylistycznie na nowe wzornictwo i wprowadza nowe, zaskakujące formy, które różnią się od ćmielowskich „pikasów” i takie eksponaty pojawią się także w Bratysławie.

Postacią łączącą całą wystawę jest polsko-amerykański artysta Lubomir Tomaszewski, który miał ogromy wkład w tworzenie polskiej rzeźby kameralnej lat  50. i 60. XX wieku, a później, mieszkając już w USA, tworzący  obrazy „ogniem malowane” i rzeźby wielkogabarytowe. Wybrane prace profesora również pojawią się w Instytucie Polskim w Braysławie.

Wystawie będzie towarzyszyć wykład do przyszłych absolwentów bratysławskiej szkoły plastycznej, na którym Katarzyna Rij – kurator wystawy, omówi fenomen „wielkiej czwórki” projektantów z Instytutu Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie i opowie o wznowieniu produkcji najlepszego wzornictwa przemysłowego przez Fabrykę Porcelany AS Ćmielów. Podczas prezentacji poruszone zostaną kwestie odpowiedniego podejścia do projektowania przedmiotów życia codziennego i patrzenia nie tylko na ich funkcjonalność - co jest oczywiście rzeczą nadrzędną, ale również na ich walor estetyczny.

Wystawa będzie miała miejsce w Polskim Instytucie w Bratysławie (Námestie SNP 486/27, 811 01 Bratislava - Staré Mesto). Gorąco zapraszamy.

"Niedźwiedź" (figurka) wykonany przez "Niedźwiedzia" (Marka)

czwartek 14 grudzień 2017


Dziś w radiowej "Trójce" licytacja porcelanowej figurki Niedźwiedź wykonanej przez Marka Niedzwiedzkiego podczas wizyty w Żywym Muzeum Porcelany w Ćmielowie.

Na spodzie widnieje unikatowy numer figurki oraz napis "hand made". Oprócz tego, Niedźwiedź (Marek) złożył na "Niedźwiedziu" (figurce) skrócony autograf w formie inicjałów ("MN") Zapraszamy do licytacji :-)
Szczegóły na stronie Polskiego Radia "Trójka"

Zdobienie porcelanowych umywalek w Fabryce Porcelany AS Ćmielów

piątek 08 grudzień 2017

Fabryka Porcelany AS Ćmielów wprowadza do ofert usługę zdobienia porcelanowych umywalek.

Jeżeli chcą mieć Państwo niepowtarzalną umywalkę w swoim wnętrzu, zapraszamy do nas.

Na dostarczonych przez Państwa wyrobach, możemy zamieścić dowolną grafikę. Każda będzie ręcznie malowana farbami ceramicznymi, a następnie zdobienie utrwalimy wypalając umywalkę. Nie prowadzimy sprzedaży umywalek, proponujemy jedynie wykonanie dekoracji na Państwa produktach.  Dostarczony do nas produkt musi być nowy, nie używany.

Zdobienie mogą Państwo wysłać do nas mailowo (przesyłając do nas przykładowy dekoracji które się Państwu podobają) na adres zamowienia@cmielow.com.pl


Cena będzie zależeć od skompilowania malatury. Minimalna cena wykonania prostej dekoracji to 2500 zł.


Na zdjęciach prezentujemy przykładowe realizacje.

1512743435_0_zdobienie-umywalek-na-zamow

Rzeźby z serca Manhattanu w gotyckich piwnicach MCK w Krakowie

piątek 15 wrzesień 2017

Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie ( Rynek Główny 25) od 7 września do 15 października 2017 roku na wystawie „Lubomir Tomaszewski. Rzeźby, Obrazy, Design” można oglądać prace polsko-amerykańskiego artysty światowego formatu.


Lubomir Tomaszewski realizuje swoje kreacje w trzech dziedzinach: rzeźbie, malarstwie i designie. Jest również teoretykiem sztuki, założyciel międzynarodowej grupy artystycznej Emocjonaliści. Urodzony w Warszawie w 1923 roku w 1966 roku na stałe wyjechał do Nowego Jorku. W Polsce utożsamiany przede wszystkim z projektantami porcelanowych rzeźb kameralnych oraz serwisami Ina i Dorota. Na świecie uznanie przyniosły mu rzeźby powstające w „duecie z naturą" oraz obrazy ogniem i dymem malowane. Ta niepowtarzalna technika z jednej strony pozwala kreować niematerialne postacie tancerzy, z drugiej wyrazić osobiste przeżycia wojenne. Większość z eksponowanych na wystawie prac została sprowadzona specjalnie na tę okazje ze Stanów Zjednoczonych i będzie prezentowana w Europie po raz pierwszy. W unikatowej aranżacji są prezentowane ikoniczne projekty z przełomu lat 50. i 60.


Wystawę „Lubomir Tomaszewski. Rzeźby, Obrazy, Design” można oglądać w krakowskim MCK do 15 października. Z niecierpliwością czekamy także na dwujęzyczny album poświęcony twórczości Lubomira Tomaszewskiego, który już niebawem nakładem wydawnictwa BOSZ ukaże się księgarniach.


Żródło: PAP
http://www.centrumprasowe.pap.pl/cp/pl/news/info/keyword/7221,104984,,rzezby-z-serca-manhattanu-w-gotyckich-piwnicach-mck-w-krakowie-
Więcej na: http://www.tomaszewskifoundation.org/

 

1505472671_0_rzezby-z-serca-manhattanu-w 1505472755_0_rzezby-z-serca-manhattanu-w 1505472712_0_rzezby-z-serca-manhattanu-w
1505472756_1_rzezby-z-serca-manhattanu-w 1505472712_1_rzezby-z-serca-manhattanu-w 1505472713_2_rzezby-z-serca-manhattanu-w

Najpiękniejszy pracownik fabryki

czwartek 01 czerwiec 2017

Roksana Oraniec odwiedziła dziś fabrykę porcelany w Ćmielowie. I Wicemiss Supertalent of the World 2017 (Seul Korea) zmieniła eleganckie suknie i szarfy z tytułami na fartuch z logo AS Ćmielów i przystąpiła do pracy w Żywym Muzeum Porcelany.

Jak na miss przystało z wielką gracją, ale również uwagą odlewała z masy porcelanowej figurkę Zakochanej Asi pod okiem właściciela fabryki. Figurka ta zostanie teraz wypalona, poszkliwiona i pomalowana, a następnie trafi do najpiękniejszego „pracownika” fabryki w Ćmielowie.
Pani Roksana próbowała również zdobić  farbami ceramicznymi porcelanową figurkę Dziewczyny z dzbanem. Było to trudne zadanie, jednak figurka została pomalowana przepięknie.

Wizyta ta była wyjątkowo miła, tym bardziej, że Roksana Oraniec pochodzi z Ćmielowa, który będzie słynął już nie tylko jako miasto porcelany, ale również jako miejsce skąd pochodzi jedna z najpiękniejszych kobiet świata. 

Andrus, Niedźwiecki, Olszański, Walendzik, czyli radiowa Trójka Ćmielowie

środa 17 maja 2017

"(...)Oj di ri di, oj da dana
Niech nie pęka porcelana!"
- Artur Andrus
(wpis w księdze pamiątkowej
Fabryki Porcelany AS Ćmielów)

Odwiedzili nas dziś znakomici goście z radiowej Trójki: Artur Andrus, Marek Niedźwiecki, Michał Olszański oraz Elżbieta Walendzik. Cała czwórka w fabrycznych fartuchach próbowała własnych sił i odlewała porcelanowe figurki pod okiem właściciela manufaktury Adama Spały. Po zakończonej pracy, odlane wyroby zostały podpisane. Zostaną wypalone w fabryce, a następnie trafią do swoich "właścicieli".

Jednak czym byłaby wizyta w Żywym Muzeum Porcelany w Ćmielowie bez próby własnoręcznego malowania figurek. Do pracy przystąpili panowie Andrus i Niedźwiecki, a zadanie mieli niełatwe. Do pomalowania otrzymali figurkę Pierwszy bal, która dekorowana jest przez najbardziej doświadczone malarki (ze względu na trudność zdobienia). I ta praca została wykonana przez dziennikarzy znakomicie. A Marek Niedźwiecki podjął się nawet dodatkowo dekorowania porcelanowej figurki Niedźwiedzia.


Po zakończonej pracy z porcelaną, goście oglądali prace Lubomira Tomaszewskiego - polsko-amerykański artysty, rzeźbiarza i designera, które prezentowane są w Galerii sztuki współczesnej van Rij. Ogromne emocje wzbudziły obrazy „ogniem malowane” oraz przepiękne rzeźby, które tworzy Tomaszewski. Jest to największa w Europie wystawa prac tego artysty.
Kolejnym etapem wizyty były obrazy oraz ikony malowane na porcelanowych płytach zgromadzone w jednej z sal galerii. Na zakończenie wizyty wszyscy goście wpisali się do księgi pamiątkowej.

 

Licytacja serwisu w radiowej Trójce

czwartek 08 grudzień 2016

Drodzy miłośnicy porcelany,

Fabryka Porcelany AS Ćmielów po raz kolejny włączyła się do akcji charytatywnej Polskiego Radia PR3 #ŚwiętaBezGranic2016

Tym razem na licytację został przekazany Serwis Anna Maria z różowej porcelany (wytwarzanej wg. receptury polskiego chemika Bronisława Kryńskiego) i zdobiony 24-karatowym płynnym złotem. Zestaw zaprojektował: Kazimierz Czuba w 2015 roku.
Serwis ten jest wyjątkowy przez to, że został podpisany przez dziennikarzy radiowej Trójki (kolejność alfabetyczna): Artur Andrus, Piotr Baron, Marcin Kydryński, Marcin Łukawski, Wojciech Mann, Barbara Marcinik, Piotr Metz, Beata Michniewicz, Marek Niedźwiecki, Michał Olszański, Kuba Strzyczkowski, Agnieszka Szydłowska oraz Halina Wachowicz (jako jedyna na mleczniku, pozostali – na spodkach).

Licytacja m.in, Serwisu Anna Maria 9 grudnia 2016 roku, czyli już jutro! Serdecznie zapraszamy do udziału :-)

1495031973_1_andrus-niedzwiedzki-olszans

PayPal

Skontaktuj się z nami

  • zamowienia@cmielow.com.pl / shop@cmielow.com.pl
  • +48 15 861 20 21 wew. 21
  • ul. Sandomierska 243, 27-440 Ćmielów